Çöz Kazan Blog

Derece isteyenlere öneriler

Üniversite sınavı zorlu bir maraton. Bu süreçte hem okuldaki derslerinizde hem de üniversite sınavına yönelik çalışmalarınızda ciddi bir sürece tabii olmalı ve başarı için yeterince çalışmalısınız. Kimilerimiz elbette derece elde etmek ve ülkenin en iyi okullarına en iyi koşullarda kayıt olmak isteriz. Bunu gerçekleştirebilmek elbette biraz daha zorlu olacaktır. Fakat açıkça ifade edilebilir ki Hiçbir şey imkansız değildir. Sınavda derece elde edebilmek formülü gizli bir durum değildir. Kaldı ki derece elde edenler sizden farklı insanlarda olmamıştır. Bunun için yapılması gereken; doğru çalışma prosedürünü geliştirmek ve buna harfiyen uymak olacaktır. Geçmiş yıllarda Türkiye derecesi yapmış öğrencilerin tavsiyeleri de bu kapsamda olmaktadır. Peki siz derece için ne yapmalısınız?

İnanın

İnanmak başarmanın yarısı değil tamamıdır. Eğer hedeflerinize inançla koşmazsanız başarı zaten olasılıklar dahilinde bile olmayacaktır. Kendinizi motive etmek ve en yüksek puanı elde edeceğinize inanmak, derece yapmak ve istediğiniz bölümü kazanmak için yeterlidir.

Zamanında çalışmaya başlayın

Üniversite sınavı sadece okuldaki derslerimizde başarılı olarak derece yapabileceğimiz bir sınav değil. Bu sınava ek olarak çalışma yapılmalı ve derece için çok daha hassas bir çalışma süreci tercih edilmelidir. Bu sürecin bütününün en önemli kısmı, çalışmaya doğru zamanda başlamaktır. Derece yapmak isteyen öğrenciler çoğunlukla bunu bir veya iki yıl önce çalışmaya başlayarak gerçekleştirebilirler. Açıkça ifade etmek gerekirse derece; çok çalışmanın bir sonucudur. Tabii derece yapabilmek için doğru kaynakları da kullanmanız gerekir.

Nitelikli çalışma kaynakları tercih edin

Sınava hazırlanırken derece yapabilmek için, herhangi bir kaynağı değil size bu konuda kapsamlı desteği sunacak kaynağı tercih etmelisiniz. Elbette tüm yayınlar sınavdan tam puan almak için geliştirilir. Ancak bu noktada derece yapanların biraz daha zorlu kaynakları tercih etmesi daha doğru olabilir.

Sistematik biçimde çalışır

Derece yapmak isteyen öğrencinin; gelişi güzel bir çalışma sistemine tabi olması mümkün değildir. Kaldı ki gelişigüzel çalışma derece yapmak istemeseniz de olumlu bir yaklaşım değildir. Bunun için okulumuzdan geriye kalan zamanda, sosyal ihtiyaçlarınızı da belli ölçekte karşılayabilmek koşuluyla, sistematik ve düzenli bir çalışma temposu benimsemeniz oldukça önemlidir. Belki de başarının en önemli anahtarı budur, demek yanlış olmaz.

Sınav sistemine adapte olun

Zamanı doğru yönetmek, stres altında olmadan soru çözebilmek ve soru tiplerine adapte olmak için; sınav sistemini çok iyi tanımanız gereklidir. Bunun için sıkça deneme sınavları çözebilir ve sınavı önce de defalarca çözmüş gibi gerçek sınava katılma imkanı elde edebilirsiniz. Bu size aynı zamanda, süreç içerisinde eksik kaldığınız konuları da gösterecek ve bilgi eksiklerinizi gidermenin sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir