Çöz Kazan Blog

Deneme sınavı çözmenin önemi

Sınavlar; özellikle üniversite sınavı, birçok konunun içerisinde yer aldığı ciddi kapsamı olan sınama yöntemleridir. Günümüzde Artık yalnızca üniversite sınavı değil, meslek hayatımızı devam ederken dahi çeşitli sınavlara giriyoruz. Bu sınavlarda başarı kaydedebilmek için elbette öncelikle bilgi seviyemizin yeterli olması gerekir. Bunun için öğrenim hayatımızda yeterli çabayı göstermiş ve sonuçları elde etmiş olmalıyız. Ancak hepimiz biliyoruz ki, öğrenim hayatımızda ne kadar bilgi ve deneyim kazanırsak kazanalım, sınavlarda başarılı olabilmek için sınav tekniğini, bir başka deyişle test tekniğini biliyor olmamız gerekir. Bu süreç bir deneyim sürecidir. Test sınavlarında başarılı olabilmek için, soru tiplerini bilmek ve hızlı bir şekilde soruyu cevaplandırmak gerekir. Hemen her test sınavında mümkün olduğunca soru cevaplamak, daha fazla soru çözmemiz için uygun zeminin oluşmasını sağlar. Daha önce gördüğümüz ancak biraz başkalaşmış bir soruyu, hiç görmediğimiz bir soruya kıyasla çok daha hızlı çözeriz. Hatta sınavlarda genellikle benzer soru tiplerini kullanıldığı da hepimizin hepimiz biliriz. Bu durumda yeterince soru çözmek yani deneme sınavı gibi bütün konuları kapsayan ve gerçek sınavın bir benzeri olan sınavları çözmek bize ciddi bir deneyim kazandıracaktır.

Gerçek şartlarda deneme sınavı çözmek gereklidir

Deneme sınavlarının, herhangi bir test gibi çözmemelisiniz. Bir deneme sınavı örneğin; AYT için hazırlanmışsa soru sayısı ve soru nitelikleri Bu sınavda kinin hemen hemen aynı olacaktır. AYT’de size tanınacak süreyi kullanarak bu testleri çözmek üzerine çalışmalar yapmanız durumunda, sınavda süreyi kullanıp kullanamayacağını dair öngörüye de sahip olabilirsiniz. AYT, öğrencilere tüm soru türlerini çözebilecekleri kazar zamanın tanındığı bir sınavdır. Örneğin; Eşit ağırlık öğrencisi Fen kısmından sorumlu olmasa da, dilerse bu soruları da cevaplayabilir. Sınavda tanınan süre de bu şekilde verildiğinden, esasında zamanla ilgili çok büyük bir sorun yoktur. Ancak eğer farklı puan türlerinde öğrenci kabul eden bölümleri yazma niyetimiz varsa, tüm soruları cevaplamaya çalışmalı ve bunun için olabildiğince süratli olmalıyız.

Yapılan istatistikler ışığında; öğrencilerin sınava hazırlanırken, konuları çalışmakla birlikte düzenli olarak deneme sınavı çözmeleri durumunda başarı oranlarının marjinal ölçekte yükseldiğini göstermektedir. Uygun kaynakların tercih edilmesi ve yeni sınav sistemine uygun deneme sınavlarının içeren yayınların kullanılması durumunda; başarı oranını ciddi şekilde artırmaktadır. Sizde Sınavda başarılı olabilmek ve gelecekte sahibi olmak istediğiniz mesleği edinmek üzere istediğiniz bölüme girebilmek için, sınava hazırlandığını süre boyunca deneme sınavı çözmelisiniz. Bunun için bizim size sunduğumuz kaynakları tercih edebilir ve başarınızı yükseltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir