Çöz Kazan Blog

AYT Denemesi Çözmek İhmal Edilmemeli

AYT Denemesi Çözmek İhmal Edilmemeli

Alan yeterlilik testi, yeni sınav sisteminin 2. basamak sınavı olarak öğrencilerin hayatında yeni bir kavramın oluşmasına neden oldu. Sık sık değişen sınav sisteminin son halkası olan AYT, öğrencilerin tercih edecekleri bölümde ihtiyaçları olan puan türünde sınamasını yapıyor. Aslında sınav sisteminin ismi ile birlikte bütün özelliklerinin değiştiğini söylemek doğru olmaz. İki basamaklı sınav sistemi hala hayatımızda ve hala 2.basamakta hemen hemen aynı konular test ediliyor. AYT denemesi çözmek sınav sisteminin genel özellikleri nedeniyle oldukça önemli. Soru tiplerine aşina olmak, elbette soruyu çözerken çok hızlı hareket edebilmeyi sağlıyor. Yeterince deneme çözülmesi halinde, öğrenci eksiklerini de görebildiğinden bu yöntem sınav sonucuna doğrudan etki ediyor. Deneme sınavları, gerçek sınav süresi ve aşağı yukarı benzer koşullar kullanılarak sıkça uygulandıklarında, öğrenci bu prosedüre alışkanlık kazanabiliyor. AYT denemesi çözmek, sonuç olarak hem hız, hem de deneyim kazanmak için oldukça önemli bir araç olarak kabul ediliyor. Pekiyi sen yeterinde deneme çözüyor musun?

AYT konularından kaçınmak hiç birimizin işine yaramaz. TYT’den yüksek bir puan elde ediyor olsak da, AYT’den yeterli puanı alamamamız durumunda, 4 yıllık lisans programlarına yerleşmemiz mümkün olmaz. Bu sebeple AYT konuları üzerinde de yeterinde hakimiyet elde etmek için bu sınavın gereksinimlerini de karşılayacak biçimde denemeler çözmek ve eksiklerimizi tespit ederek, gidermeliyiz. İşte AYT denemesi çözmek ihmal edilmemeli derken, temeldeki kastımız tam olarak bu noktadır.

Daha çok deneme, daha yüksek başarı getirir

AYT daha önce uygulanan, ikinci basamak sınavların hemen hemen aynı. Yani bu sınav içeriğinde bilgi ölçülür ve öğrenciler doğru cevapladıkları soru ölçeğinde puan elde eder. Lise alan seçimi yapıldıktan sonra işlenen konuları soru olarak kapsadığından, bu sınavda ileri düzeyde bilgi ve sınav tecrübesi gerekli oluyor. Sınav kaygısı sorununun da üstesinden gelebilmek için deneme çözmek çok işine yarayabilir.

Sınavda yüksek başarı elde edebilmenin sihirli formülünü arıyorsan, AYT denemesi çözülmeli ve sınavları günlük bir aktivite haline getirmelisin. Bu sayede hem testleri daha hızlı çözülebilir hem de öğrenci çeşitli sebeplerle stres altında olmayacağından sınava çok daha iyi odaklanabilirsin. Elbette AYT denemesi çözmek, yalnızca sınavda zaman yönetimi ve stres yönetimi bakımından değil, konu hakimiyeti bakımından da ciddi ölçüde gelişim kaydetmeni sağlayacak. Deneme sınavı çözerek, eksik olduğun konuları tespit edebilir ve bu konular üzerinde çalışmalar yapabilirsin. Tabii AYT deneme sınavı sonuçlarınızı objektif biçimde değerlendirmeniz ve hata yaptığınız konulardan kaçınmadan onların üzerine gitmek gereklidir. Öğrencilerin en sık yaptığı hata, başarılı olmadıkları konuları göz ardı edip başarılı oldukları noktaya odaklanmaktır. Deneme sınavları; hatalarını görerek eksiklerini gidermen için en önemli araç niteliğindedir. Bu sınavları kullanarak eksiklerini tespit edip bunları giderebilir ve sınavda ciddi başarılar elde edebilirsin. Zaman kaybetmeden test çözemeye başlayalım mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir